Source Glitch Art | Wojciech Morawski


Prowadzenie Wojtek Morawski mgr kulturoznawstwa na UAM w Poznaniu, artysta multimediów i muzyk poruszający się w stylistyce drone/ambient/minimal, pracuje z technika sprzężęnia zwrotnego; kurator wydarzeń muzycznych.  Zajmuje sie programowaniem dsp oraz interaktywnych wizualizacji. Kompozytor muzyki teatralnej.

Warsztaty bazujące na Processingu (języku programowania rozwijanym jako projekt Open Source) mające na celu wypracowanie zestawu narzędzi do niestandardowych form obróbki obrazu.

Glitch Art to w dużym uproszczeniu sztuka bazująca na estetyce związanej z zakłóceniami – zaczynając od zakłóceń które, możemy znaleźć na poziomie instalacji elektrycznej, po problemy związane z właściwym kodowaniem plików. Zakłócenia te decydują o formie jaką uzyskają dane źródłowe (source data) podane procesowi transformacji.

Gltich art może kojarzyć się z jpegami rozpadającymi się na kolorowe kwadraty (PRZYKAD),
ale może mieć też zupełnie inne, bardziej plastyczne wcielenie (PRZYKŁAD).
Właśnie tą drugą, mniej surową odmianą glitch artu chciałbym zająć się podczas warsztatów.

Innymi słowy można by opisać te warsztaty, jako próbę stworzenia oprogramowania do zaawansowanej obróbki grafiki. Nie oznacza to jednak, że będziemy próbować odtworzyć Photoshopa, lub jakikolwiek inny program, który pozwala na tworzenie cukierkowych zdjęć w najwyższej jakości. Wręcz przeciwnie, będziemy eksplorować estetykę, która nie została zagarnięte przez oprogramowanie z „najwyższej półki”. Szeroko rozumiane zabawy związane z przestawianiem pikseli, uśrednianiem i niezbyt skomplikowaną matematyką.

Chciałbym, żeby wypracowane przez nas narzędzia zostały wyczyszczone i dopracowane po zakończeniu warsztatów, a następnie udostępnione na zasadach CC/ Open Source.

Ilość miejsc ograniczona.
Maksymalna liczba uczestników każdego dnia to 10 osób.
Zapisy przyjmowane są do 11.09.2014
Zainteresowanych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego (link).

Warsztaty trwają dwa dni:
piątek 12.09.2014 godz. 16.00 – 19.00
sobota 13.09.2014 godz. 12.00 – 16.00
Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki, Sopot

Udział w warsztatach jest płatny 25 pln