Outliers, Vol. I: Iceland (OVI) | OSA 2012


(OVI) to interdyscyplinarny spektakl artystów audiowizualnych, którzy odbyli podróż do Islandii w celu rejestracji obrazów i dźwięków do filmu oraz wykonania sesji fotograficznych. Prezentacja ich projektu ma wymiar interdyscyplinarny gdyż zawiera w sobie: projekcje filmów wideo, wizualizacje w czasie rzeczywistym, mapping, vj, pokaz prac fotograficznych, instalacje oraz koncerty.
Będzie to premiera tego projektu w Europie, a wydarzenie jest o tyle ciekawsze, że twórcy OUTLIERS vol.I pozyskali fundusze na realizację przedsięwzięcia korzystając z pomocy strony kickstarter.com, przez którą Internauci wpłacają pieniądze, aby finansować kreatywne i innowacyjne projekty. Twórca i pomysłodawca projektu DERU podczas spotkania panelowego opowie o szczegółach projektu.Outliers, Vol I: Iceland from effixx on Vimeo.

Artyści Tim Navis, Kim Holtermand, Deru i Scenic zorganizowali podróż eksplorującą Islandzką wieś i oddalone od nich tereny. Wspólny wyjazd był pierwszym dla wszystkich artystów biorących w nim udział, a jego zapis zostanie wydany w 2012 roku jako multimedialny dokument i będzie miał premierę na skalę Europejską w Sopocie podczas Festiwalu „OSA”.

W październiku 2011 do kolektywu Scenic dołączyli światowej sławy fotografowie – Tim Navis i Kim Holtermand oraz amerykański kompozytor Deru, wspólnie tworząc improwizację krótkich filmów z podróży przez odległe islandzkie tereny wsi i bezdroży.

Pomysłem dwóch znanych fotografów – Tima Navisa i Kima Holtermanda, których zalane słońcem  krajobrazy południowej Kalifornii i zimne, architektoniczne abstrakcje przełamują estetykę w kwestii przedmiotu i palety wykorzystywanych kolorów —  była  pierwsza okazja do stworzenia części pracy we wspólnej przestrzeni i materii.
Kolektyw artystów z Chicago – Scenic, który w ostatnim czasie stworzył wideoklipy dla Mush Records’ A Lull i Take, Nosaj Thing/Jon Hopkins oraz Dibiase, udokumentował całą podróż tworząc serię improwizowanych filmów inspirowanych elementami odkrycia i przypadku napotkanego po drodze wyprawy.

Deru — kompozytor i producent muzyki elektronicznej z Los Angeles, związany z wytwórniami Ghostly International, Merck, Neo Ouija oraz  Mille Plateaux — skomponował zapis  muzyczny wyprawy, jest on  również kuratorem  długometrażowej ścieżki dźwiękowej  w której udział wzięli międzynarodowi muzycy: Shigeto, Loscil, Goldmund, Asura, Tycho, Joby Talbot i Ryuichi Sakamoto.
Projekt został całkowiecie sfinanowany z dotacji prywatnych osób zalogowanych na amerykańskiej platformie croudfoundingowej Kickstarter.com. Wszyscy obserwujący i dotujący akcję byli zaproszeni do śledzenia podroży w czasie rzeczywistym on-line. Grupa artystów wyda rezultaty swojej wyprawy w formie filmu a także soundtracku w fizycznej formie jako niskonakładowy zestaw BluRay+CD wiosną 2012 roku. Wybrani zwolennicy i osoby finansujące projekt w określonych kwotach otrzymają wydany specjalnie na tę okazję album ze zdjęciami Kima i Tima oraz dostęp do ograniczonych ilościowo wydruków zdjęć ich autorstwa. Bardziej niż suma poszczególnych części, wydany zestaw i powiązane materiały będą funkcjonować jako fizyczny przejaw doświadczenia innego od wszystkich.
http://www.outliersiceland.com/